مقالات

یک سوم سرورهای مجازی هیچ گونه فعالیتی ندارند

نگهداری سرورهای مجازی غیرفعال هزینه بیشتری نسبت به سرورهای فیزیکی غیرفعال در شرایط مشابه دارند.

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده در طی شش ماه اخیر نشان داده شده که حدود 25% از سرورهای فیزیکی و 30% از سرورهای مجازی به نوعی در حالت اغماء بوده‌اند.

مشکلاتی از قبیل عدم فعالیت یا اغماء مشکلات شناخته شده‌ای در سرورهای فیزیکی هستند. طبق مطالعات انجام گرفته تعداد سرورهای فیزیکی غیرفعال در سازما‌نها را حدود 20% تا 30% در نظر گرفته‌اند.

تحقیقاتی که اخیرا انجام شده بیانگر آن است که سرورهای مجازی هم هزینه‌های زیادی را برای بخش های IT  بر جای گذاشته.

یکی از دلایل بالا بودن هزینه نگهداری سرور به اعتقاد محققان، هزینه‌هایی است که کاربران برای پرداخت License های سرور مجازی و نرم افزارهای پشتیبانی پرداخت می­‌کنند.

بخش های غیرفعال سرورهای مجازی و فیزیکی

Jonathan Koomy پژوهشگر دانشگاه Stanford و Jon Taylor عضو موسسه Anthesis Group بیان کرده اند که: “غیر فعال بودن سرورها (چه سرورهای فیزیکی و چه سرورهای مجازی) به دلیل آنکه patch و پشتیبانی نمی‌شوند می‌توانند خطرهای امنیتی نامطلوبی را به وجود بیاورند.”

اطلاعاتی که توسط TSO Logic  (ارائه دهنده نرم افزار‌های انرژی) جمع‌آوری شده است توسط Koomy  و Taylor  مورد استفاده قرار گرفته. آنها بر اساس این اطلاعات حدود 16000 سرور را در 10 دیتا سرور مورد مطالعه قرار داده‌اند. این تحقیقات اولیه نشان داده است که حدود 30% از سرورهای فیزیکی غیر فعال بوده‌اند . دلیل کاهش این مقدار از 30% به 25% ممکن است در نتیجه افزایش سرورهای مورد آزمایش دانست.

Taylor در یکی از مصاحبه‌هایش بیان کرده است که: “میزان هزینه ایجاد شده که مربوط به سیستم‌های غیرفعال می­‌باشد بستگی به عوامل متنوع و مختلفی از قبیل میزان عمر سیستم، به اینکه به صورت کامل مستهلک شده یا خیر و به میزان مصرف منابع سرمایه گذاری شده بستگی دارد و ساده ترین آن در مورد این مبحث می‌توان به میزان اتلاف انرژی مصرفی اشاره کرد.”

»  نکاتی که باید برای آینده نگری در خرید سرور و جلوگیری از هدر رفت هزینه بدانید + ویدیو

او همچنین بیان کرده است: “با توجه به میزان هزینه نگهداری سرورهای مجازی می‌توان نتیجه گرفت که در این بخش هزینه‌های عملیاتی بسیار زیادی به هدر می­‌رود و این میزان هزینه برای license سرورهای مجازی و license نرم‌افزارها بسیار مبلغ بالایی می‌باشد.

یکی از دلایلی که می‌توان در به‌وجود آمدن مشکل به آن اشاره کرد این است که احتمالان مسئولان IT براساس توانایی در کنترل هزینه‌ها ارزیابی نمی‌­شوند.

به گفته Leon Kappelman (یکی از استادان دانشگاه سیستم‌های اطلاعاتی در  North Texas) اساسا اصلی‌ترین عامل در ارزیابی منابع IT به در دسترس بودن آن می‌­توان اشاره کرد.

از نظر ایشان بسیار پر اهمیت است که دلیل غیر فعال بودن سرورها مشخص گردد. او این مشکل را به عنوان یک مشکل اساسی در نظر گرفته است و بر این باور است که همیشه اتلاف در بخش IT  وجود داشته است و در آینده هم وجود خواهد داشت.

منبع: computerworld

پست‌های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *