پردازنده Xeon E-2100
مقالات

پردازنده Xeon E-2100 – معرفی و بررسی محصول جدید شرکت اینتل

با استفاده از پارت نامبرهای ارائه داده شده توسط شرکت اینتل می‌توان گفت این سری جدید از محصول بهتر از نسل های قبلی عمل خواهند کرد. در این مقاله ما قصد داریم در مورد پردازنده Xeon E-2100 اینتل که از خانواده Coffee Lake و بر اساس پارت نامبرهای اعلام شده این سری از محصول می‌باشد به بحث و بررسی بپردازیم. اینتل بدنبال این است تا خط جدیدی از پردازنده xeon خود را به بازار عرضه نماید.

همه ما به عرضه‌ی پردازنده‌های جدید که از طریق شرکت اینتل تقریبا هر 15 ماه و یا بیشتر انجام می‌گیرد عادت کرده‌ایم. با ورود پردازنده Xeon E-2100 اینتل برای اولین بار از زمان انتقال سری Lynnfield به Sandy Bridge در سال 2011 ، تغییر نام داد. همچنین سری جدید پردازنده های اینتل یک تغییر عمده و اساسی را نشان می‌دهند.

شرکت اینتل پارت‌ نامبرهای مربوط به پردازنده Xeon E-2100 را عرضه کرده است

در ابتدا، در این قسمت شما جدولی را مشاهده می‌کنید که شامل اطلاعاتی است که در مورد پردازنده جدیدی می‌باشد و توسط شرکت اینتل ارائه شده است. این جدول شامل ده پارت نامبرمی‌باشد. همان طور که در جدول نشان داده شده است حدود 70% آنها شامل پردازنده های گرافیکی مجتمع (GPU) هستند. این سری از محصولات بر طبق پارت نامبر اعلام شده دارای ویژگی‌های برجسته‌ای می‌باشند چرا که از ده پارت نامبر موجود در جدول 4 تا از آنها دارای 6 هسته و 12 thread هستند و پارت نامبر E-2126G دارای 6 هسته و 6 thread می‌باشد.

همچنین می‌توان گفت که برای نخستین باری است که شرکت اینتل پردازنده های 6 هسته‌ای با فرکانس بالا ارائه داده است. این محصول به مانند محصول جدید “Intel Core” از سری Coffee Lake دارای شش هسته می‌باشد.

Intel Xeon E 2100 SKU Table

ممکن است بعد از مشاهده قیمت پارت نامبرهای ارائه شده متعجب شوید آن هم به دلیل قیمت E-2186G که در حال حاضر حدود $450 می‌باشد و این قیمت با نسل قبلی Intel Xeon E3-1285 V6 برابر است. بدان معنا که اینتل در این نسل، علاوه بر این که تعداد هسته‌ها را تا 50 درصد افزایش داده است، قیمت آن تغییری نکرده.

همانطور که می‌دانید شرکت طراحان شبکه آرکا محصولات و تجهیزات جدید حوزه سرور را مورد بررسی قرار می‌دهد پس در ادامه توضیحات این پردازنده Xeon E-2100 شرکت اینتل همراه ما باشید. همچنین می‌توانید از فروشگاه سرور ما جهت بررسی دقیق جزییات و مشخصات کالاها دیدن فرمایید.

»  سرورهای دو یونیت و چهار یونیت سوپرمایکرو با پشتیبانی از حافظه‌های Optane اینتل

آنالیز قیمت و مشخصات پردازنده Xeon E-2100 اینتل

همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است از لحاظ برآورد قیمت به دلار، یکی از مسطح‌ترین منحنی‌هایی است که ما تاکنون مشاهده کرده‌ایم. اگر به خاطر بیاورید خیلی از زمان قیمت پردازنده‌های با پارت نامبر Intel Xeon E3-1200 که به قیمت بالای $600 به فروش رسیده است نمی‌گذرد.

Intel Xeon E 2100 Launch SKU Price Comparison

در اینجا پردازنده‌هایی با پارت نامبرهای یک خانواده یکسان در نمودار ارائه شده است. اگر از لحاظ سرعت پردازنده (سرعت پردازنده نشان دهنده آن است که که هسته‌ی پردازشگر در هر ثانیه چند سیکل کاری را طی می‌کند) این سری از CPUها را مورد بررسی قرار دهیم به صورت یک نمودار خطی نمایان خواهند شد. توجه کنید که نمودار بر اساس base clocks آماده شده و نه بر اساس turbo clocks .

همان طور که می‌دانید Hyper-Threading یک تکنولوژی است که توسط برخی از ریزپردازنده های اینتل استفاده می‌شود که یک ریزپردازنده مجزا می‌تواند مانند دو پردازنده مجزا برای سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی که از آن استفاده می‌کنند عمل کند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توانیم 30% عملکرد هسته‌ها را افزایش دهیم. این موضوع در همه موارد صدق نمی‌کند، اما برای کامپیوترهای شخصی، HT به طور کلی به عنوان یک مزیت در عملکرد محسوب می‌شود.

Intel Xeon E 2100 Launch SKUs Adj T B Price

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید Xeon E-2136 بدون GPU هستند و در بررسی‌های انجام شده از لحاظ قیمت و فرکانس در صدر قرار خواهند گرفت. بر اساس اطلاعات داده شده در جدول اگرچه دو پردازنده‌ی E-2146G و E-2136 دارای تفاوتهای چشمگیری نیستند ولی به دلیل وجود یک PCIe GPU حدود 27 دلار به قیمت E-2146G افزوده خواهد شد و همانطور که می‌دانید گرافیک مجتمع و یا همان Integrated graphics به منظور برنامه های Microsoft Office و مرورگر وب مناسب است بنابراین، پردازنده Xeon E-2146G را می‌توان به عنوان پردازنده‌ای با قیمت مناسب و عملکرد خوب در نظر گرفت.

درپایان این نکته حائز اهمیت است که این چیپ ها به منظور استفاده در workstation و سرور شرکت های بزرگ طراحی شده‌اند و تا زمان ارائه آن در بازار ایران زمان و مقدمات زیادی لازم است. در مقاله بعد با ما همراه باشید تا به بررسی مادربردهای سری X11SCA سوپرمایکرو که مختص پردازنده Xeon E-2100 اینتل طراحی شده‌اند بپردازیم.

خرید سرور / مقایسه سرور / قطعات سرور

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *