پیکربندی و تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS
آموزش, منابع و آموزش

نحوه پیکربندی و تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

در سری آموزش های سرورها اقدام به معرفی ویژگی‌ها و قابلیت‌های رید کنترلر AOC-S3108L-H8IR کردیم که از محصولات شرکت معتبری بنام Broadcom است. حالا قصد داریم دستورالعمل هایی جهت تنظیمات مربوط به این رید کنترلر که با نام رید کنترلر Avago 3108 SAS نیز شناخته می‌شود، ارائه دهیم. در نظر داشته باشید که اگر نیازی به تنظیم کردن این محیط ندارید و بدون استفاده از رید کردن هارد دیسک‌ ها قصد نصب سیستم عامل خود را دارید، اصلا نیازی به ورود به این محیط نیست.

حداقل سخت افزار مورد نیاز جهت Raid :

در کارت رید AOC-S3108L-H8IR تا ۲۴۰ عدد هارد دیسک با بهره‌گیری از تکنولوژی RAID، این قابلیت را دارند که از اطلاعات شما حفاظت کنند. این ایمن‌سازی با استفاده از ایجاد (RAID (0,1,5,6,10,50 and 60 امکان‌پذیر است. برای تشکیل یک محیط رید، از جدول زیر استفاده نمایید.

raid table

استفاده از ابزار تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

برای راه اندازی این ابزار مراحل زیر را دنبال کنید.

۱٫ دستگاه را روشن کنید.
۲٫ برای وارد شدن به محیط Avago MegaRAID Configuration Utility کلید های Ctrl+R را فشار دهید.

نحوه پیکربندی و تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

صفحه اصلی رید کنترلر Avago 3108 SAS MegaRAID

در قسمت بالایی این صفحه لیستی از منوهای تنظیمات قرار داده شده است. برای انتخاب کردن منوها از کلیدهای Ctrl+P , Ctrl+N استفاده کنید. صفحه اصلی شامل منو های زیر می باشد:

• VD Mgmt (Virtual Drive Management)
• PD Mgmt (Physical Management)
• Ctrl Mgmt (Controller Management)
• Properties
• Foreign View

صفحه اصلی رید کنترلر Avago 3108 SAS MegaRAID

مديريت درايوهاي مجازي VD Mgmt :

هنگامي كه وارد ابزار پيكربندي MegaRAID مي‌شويد، اولين منوي قابل دسترسي براي شما، منوي مديريت درايوهاي مجازي مي‌باشد. همانطور كه در تصوير بالا نمايش داده شده است اين صفحه شامل اطلاعاتي راجب به تنظيمات كنترلر، درايو گروه ها و درايو هاي مجازي مي باشد. پنل سمت راست اين صفحه اطلاعاتي راجع به هاردديسك انتخاب شده به شما مي دهد. براي انتخاب كردن گزينه‌هاي زير منو مي‌بايستي از كليدهاي جهت‌دار بالا و پايين صفحه كليد و براي نمايش دادن محتويات داخل آن از كليدهاي جهت‌دار چپ و راست آن استفاده كنيد.

همانطور كه در تصوير زير نمايش داده شده است با انتخاب كنترلر و فشردن كليد F2 و پس از آن فشردن كليد Enter، اقدام به ساخت درايو مجازي جديد كنيد.

مديريت درايوهاي مجازي VD Mgmt

شما مي‌توانيد در اين قسمت گزينه‌هاي قابل دسترسي كه با رنگ سفيد هايلايت شده‌اند را انتخاب كنيد. براي مثال با انتخاب گزينه Create Virtual Drive و فشردن كليد Enter شروع به پيكربندي درايوهاي خود كنيد.

»  آپدیت فريمور رید کنترلر LSI 3108 با استفاده از ابزار MegaCLI

همانطور كه در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد با فشردن كليد Enter مي‌توانيد نوع ريد را انتخاب كنيد همچنين اين صفحه به شما اين اجازه را مي‌دهد كه با استفاده از كليد Tab يا كليدهاي جهت دار پارامترهاي جديدي را در تنظيمات درايوهاي مجازي ايجاد كنيد.

تنظيمات درايوهاي مجازي

توجه داشته باشيد كه در قسمت Level Raid، نوع Raid ارائه شده بر اساس تعداد هاردديسك هاي نصب شده برروي دستگاه و كنترلر نمايش داده مي‌شود.

مديريت درايو هاي فيزيكي PD Mgmt :

اين صفحه اطلاعات مربوط به هاردديسك‌ هاي متصل به كنترلر انتخاب شده را نمايش مي‌دهد.

پانل سمت راست صفحه همانطور كه در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد اطلاعات مربوط به دستگاه انتخاب شده را نشان می‌دهد.

مديريت درايو هاي فيزيكي PD Mgmt

در اين قسمت با استفاده از كليدهاي جهت دار، كليد Tab، كليد F2 و Enter براي اجراي دستوراتي از قبيل جايگزاري درايوها (Locate)، تعيين وضعيت آنلاين و آفلاين درايوها و بازسازي درايوهاي از دست رفته (Rebuild) و … استفاده مي شود.

Avago-MegaRAID-configuration-utility-PD-Mgmt-commands

مديريت كنترلر Ctrl Mgmt :

اين منو شامل اطلاعاتي در رابطه با تنظيمات كنترلر انتخاب شده مي‌باشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود تنظیماتی همچون نرخ بازیابی اطلاعات، نرخ ارسال و دریافت اطلاعات، قابلیت فعالسازی یک دسته هارد در کنار یکدیگر (JBOD) و… در این صفحه قابل دستیابی است.

مديريت كنترلر Ctrl Mgmt

توجه داشته باشید که این منو شامل دو صفحه می‌باشد و با انتخاب گزینه Next همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید وارد محیطی می‌شوید که می‌توانید Power Save و Link Speed را مدیریت کنید.

مديريت كنترلر Ctrl Mgmt

منوی Properties :

در این منو متعلقات، مشخصات و تظیمات ایجاد شده مربوط به کنترلر بدون امکان ویرایش و فقط جهت مشاهده اجمالی در دو صفحه ایجاد شده است.

منوی Properties تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

منوی Properties تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

نکته: توجه داشته باشید که اگر درایوهایی با کنترلر دیگری پیکربندی و تنظیم شده باشند و مجددا به کنترلر شما متصل شوند منوی دیگری به نام (Foreign View) به کنترل شما اضافه می‌شود که امکان نمایش فزیکال درایوها، لاجیکال درایوها، درایوهای جایگزین و ایمپورت یا پاک کردن اطلاعات را همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید به شما می‌دهد.

منوی Foreign View تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS

نحوه پیکربندی و تنظیمات رید کنترلر Avago 3108 SAS was last modified: بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۷ by واحد آموزش و فنی

پست‌های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *