سوپر کامپیوتر HP برای شبیه سازی مغز
اخبار

سوپر کامپیوتر HP برای شبیه سازی مغز انسان بکار گرفته می‌شود

HPE، همراه با سوئیس، قصد ساخت یک ابر رایانه و استفاده از آن برای شبیه سازی مغز پستانداران را دارد. براساس گزارش مطبوعات HPE، ابر رایانه جدید با نام مغز آبی ( Blue Brain ) از 5 سوپر کامپیوتر HP برای شبیه سازی و تحقیق بر روی علوم اعصاب همچنین تجزیه و تحلیل مبتنی بر شبیه سازی استفاده خواهد شد. هدف این پروژه “پیشرفت بشر در درک مغز انسان” است.

Antonio Neri مدیر اجرایی شرکت HPE گفت: “ماموریت ما ایجاد فن‌آوری‌هایی است که کیفیت زندگی انسان را بهبود می‌بخشد، از جمله فن‌آوری‌های پیش‌ران برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی جهت ارائه درمان‌های هدفمند و نجات بخش.”

“از طریق ارتباط ما با پروژه Blue Brain ، سوپر کامپیوتر HP پیشرفته و برنامه‌های کاربردی را در اختیار محققان قرار می‌دهد تا تحقیقات جدیدی را شکل دهند که می‌تواند دستاوردهای شگفت انگیزی را برای جامعه عصب شناسی به ارمغان بیاورد.”

شرکت اچ پی وظیفه ساخت این سوپر کامپیوتر HP را بعهده گرفته است

و سوپرکامپیوتری در یک موسسه تحقیقاتی مغز در سوئیس (EPFL) بر اساس سیستم HPE SGI 8600 خواهد ساخت.

تلاش سوپر کامپیوتر HP برای شبیه سازی مغز انسان

در مقاله‌ای تحت عنوان سرورهای SGI 8600 اچ پی به بررسی قرارداد ۵۷ میلیون دلاری سوپر کامپیوتر HP SGI 8600 جهت واگذاری به وزارت دفاع آمریکا پرداختیم.

HPE SGI 8600 که در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است، ششمین نسل طراحی شده برای حل مشکلات پیچیده جهان در زمینه‌های مختلف از حیات، زمین، علوم فضایی، مهندسی، تولید و امنیت. با در اختیار داشتن برخی از سریعترین ابر رایانه‌ها در جهان، سرعت و مقیاس پذیری آن به هزاران گره در معماری کارآمد و آسان برای مدیریت ارائه می‌شود بهمراه یک راه حل بسیار کارآمد جهت خنک کردن دیتا سنتر.

راه‌اندازی سوپر کامپیوتر HP SGI 8600 یعنی 372 گره محاسبه کننده که به میزان 1.06 پتافلوپ ارائه می‌شود. این سیستم با 94 ترابایت حافظه و پردازنده های Intel Xeon Gold 6140 و Intel Xeon Phi 7230 و همچنین پردازنده های گرافیکی NVIDIA Tesla V100 مجهز شده است. شبکه های با کارآیی بالا Mellanox InfiniBand دوگانه استفاده خواهند شد. این دستگاه همچنین دارای چهار پتابایت فضای ذخیره سازی با کارایی بالا از DataDirect Networks است.

»  تنظیمات Intelligent Provisioning اچ پی گزینه Update Firmware و Deployment Setting

با تلاشهایی که بشر جهت ساخت و شبیه سازی مغزی مشابه مغز انسان انجام می‌دهد امیدواریم درآینده‌ای نزدیک به نتایج شگفت انگیزی در این حوزه دست یابیم. این امر تنها با پردازش‌های سنگین و سرورهای پیشرفته‌ای که شرکت‌های تولید کننده ارائه می‌دهند امکان پذیر است از اینرو محققان به درک این موضوع رسیده‌ و همکاری خود را با شرکت‌های تولید کننده انواع سرور بیش از پیش وسعت بخشیده‌اند.

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *