پردازنده های Cascade Lake اینتل
اخبار

پردازنده های Cascade Lake اینتل : نگاهی اجمالی به نسل دوم پردازنده های اینتل

نسل دوم پردازنده های اینتل Xeon Scalable به بازار عرضه شد. این نسل به نام “Cascade Lake” نامگذاری شد. پردازنده های Cascade Lake اینتل ، اساسا نسخه‌های بروز شده‌‌ی پردازنده‌های Skylake Xeon Scalable هستند و همین امر سبب شده بسیاری از منتقدان بر این عقیده باشند که شرکت اینتل صرفا یک نام جدید از پردازنده‌ها را عرضه کرده اما واقعیت این است که موارد مهمی از قبیل پشتیبانی از حافظه‌های Optane، افزودن امنیت بالاتر و قابلیت‌های متعدد دیگر باعث شده تا Cascade Lake نسل دوم پردازنده های اینتل را به خود اختصاص دهد.

برخی از این قابلیت های پردازنده های Cascade Lake اینتل :

– تعداد بیشتر هسته های پردازنده بدون افزایش هزینه

– بهبود عملکرد بالاتر در گرو تعداد هسته های بیشتر

– افزایش مقدار پشتیبانی از سرعت و ظرفیت حافظه، در حال حاضر به حداکثر سرعت DDR4-2933 و پشتیبانی از 256GB LRDIMM رسیده است

– پشتیبانی از ماژول مموری های Optane DC یا DCPMM جهت ظرفیت و کارایی بالا در نسل DDR4

– انتشار سری پردازنده Xeon Platinum 9200 جهت افزایش قابلیت‌های سرور

از منظر Performance، اینتل Optane DCPMM و سری Xeon Platinum 9200 قابلیت های بی‌شماری دارند.

 

نسل دوم پردازنده های اینتل

شرکت Intel قبلا قصد خود را برای ساخت یک پلتفرم محاسباتی با کارایی و تراکم بالا اعلام کرده بود. طبق این اطلاعیه‌ها در ماه نوامبر سال گذشته اینطور به نظر می‌رسید که اینتل توسط دو هسته اصلی، سیلیکون اصلی را به یک بسته سیلیکونی تبدیل می‌کند تا چیزی با دو هسته ایجاد کند و حافظه را در ابعاد کوچکتر از سایز دو برابر کند.

طبق گفته اینتل، این محصول، صرفا جهت تمرکز بر روی ظرفیت بالاتر طراحی شده است، انتخاب هوشمندانه‌ای که فضای بیشتر را هدف قرار داده است.

این شرکت اعلام کرد که “تکنولوژی محاسبات پیشرفته” (HPC) پیش از این دارای دو پردازنده بود، اکنون می‌توانند معادل چهار پردازنده را داشته باشند.

»  استوریج جدید سوپرمیکرو مبتنی بر پردازنده های Cascade Lake اینتل

نامی که اینتل برای این خانواده از محصولاتش برگزیده Xeon Platinum 9200 می‌باشد. اینتل سه پارت را ارائه خواهد داد و پیش از آن شرکت اعلام کرد که تا 48 هسته افزایش خواهد داشت، در حال حاضر آن را تا 56 هسته، با TDP بالا تا 400 وات ارائه می‌دهد.

بررسی پردازنده Xeon Platinum 9200

این پردازنده ها تنها BGA می‌باشند به این معنی که آرایه شبکه‌ای بسیار ظریفی از توپ‌های لحیم کاری شده تحت یک تراشه هستند.

لحیم روی تراشه‌ها بنام BGA

پرسشی بزرگ در این بین وجود دارد این است که اگر اینتل بتواند 28 هسته را در 14 نانومتر راه‌اندازی کند، AMD آماده است تا 64 هسته را روی 7 نانومتر عرضه کند، اما عملکرد به چه میزان متفاوت خواهد بود.

درواقع اینتل در این چالش بسیار هوشمندانه عمل کرده است و بحث را بدور از نقل قول‌ در مورد تعداد هسته قرار داده است و به ایجاد پلتفرم ها مبتنی بر پردازنده‌هایش کمک می‌کند از جمله استوریج های قدرتمند سوپرمایکرو که بر پایه پردازنده های Cascade Lake تولید شده است.

AMD نیز هوشمند است، آنها نیز دقیقا همین کار را انجام می‌دهند و در حال آماده شدن برای ارائه پردازنده های 64 هسته‌ای در اواخر امسال هستند. این یک نبرد تمام عیار بین این دو غول تولید کننده‌ی پردازنده‌های دنیا می‌باشد.

 

انواع CPU سرور

پست‌های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *