ذخیره ساز SK Hynix 1Tb QLC 4D NAND
اخبار

ذخیره ساز SK Hynix 1Tb QLC 4D NAND نمونه پیشرفته از چیپ‌های یک ترابایتی

شرکت SK Hynix اعلام کرد که نمونه‌های جدیدی از ذخیره سازهایش را به شرکت‌های کنترل کننده SSD تحویل داده است. اس کی هاینیکس فناوری QLC خودش را به فناوری CTF 4D NAND Flash مبتنی بر 96 لایه معرفی کرده است. SK Hynix قصد توسعه نمونه NAND های خود به 1Tb QLC در جهت تقویت پاسخگویی به نسل بعدی حافظه ها را دارد که قرار است در بین استوریج های متنوع بازار ، تحت نام ذخیره ساز SK Hynix 1Tb QLC 4D NAND عرضه شود.

در بررسی‌های تیم فنی طراحان شبکه آرکا ، QLC (سلولهای چهار سطحی) چهار بیت داده را در یک سلول NAND ذخیره می‌کند، که در مقایسه با TLC (سلولهای سه سطحی)، تراکم بیشتری را در اختیار دارد. با استفاده از تکنولوژی QLC امکان تولید محصولات با تراکم ظرفیت بالاتر و هزینه‌های رقابتی‌تر وجود خواهد داشت.

QLC چیست بهمراه شکل

SK Hynix توانایی رقابت در سطح بالای صنعت را از طریق این محصول تامین می‌کند، به همین خاطر تمرکز در محصولات 3D-based QLC را به کمتر از 90 درصد محدود کرده است.

SK-Hynix علاوه بر استفاده از سطوح کوچک برای NANDهای چهاربعدی، یک معماری چهارگانه را نیز به تصویب رسانده است. این موضوع باعث شده تعداد صفحات در یک تراشه از دو به چهار و پهنای باند داده از 32KB به 64KB افزایش یابد. با استفاده از این محصول با کارایی بالا که می تواند تا 64 کیلوبایت داده را به طور همزمان پردازش کند، SKHynix رقابت هزینه و عملکرد را به خوبی پیش خواهد برد.

SKHynix اظهار داشت به تازگی نمونه‌های ذخیره ساز SK Hynix 1Tb QLC را جهت تایید عملکرد محصول برای شرکت‌هایی که کنترل کننده و توسعه دهنده SSD و دستگاه ذخیره سازی NAND هستند، ارسال می‌کند. Wallace Kou مدیر اجرایی Silicon Motion در تایوان و یکی از رهبران جهانی در این زمینه می‌گوید:

“ما نمونه‌های مهندسی QLC را از SKHynix دریافت کردیم و تحت تأثیر عملکرد کلی آن قرار گرفتیم. نمونه‌ها نیاز کاربران به SSD را برطرف می‌کنند.”

بهرحال، SKHynix الگوریتم نرم‌افزاری و کنترل کننده QLC خود را بشکل همزمان توسعه می‌دهد و قصد دارد محصولات جایگزینی را برای پاسخگویی به نیاز مشتریانش راه اندازی کند.

»  هارد دیسکهای 12 ترابایتی seagate رونمایی شد

ذخیره ساز SK Hynix 1Tb QLC 4D NAND

Han-Joo Na یکی از معاونین بخش استراتژی توسعه NAND در شرکت هاینیکس گفت:

“ما قصد داریم که SSD مبتنی بر QLC خود را از سال آینده به بازار عرضه کنیم، زمانی که انتظار می‌رود نیاز به QLC NAND ضروری شود. به طور خاص، ما قصد داریم یک موقعیت پایداری را در بازار برای افزایش SSD های پیشرفته (eSSD) فراهم کنیم، که در حال جایگزینی هارد دیسک‌های HDD با NAND Flash شانزده ترابایتی یا بالاتر هستند.”

به گفته IDC (موسسه بین‌المللی تحقیقات بازار)، انتظار می‌رود مقیاس QLC در بازار فلش NAND از 3 درصد در سال 2019 به 22 درصد در سال 2023 افزایش یابد. همچنین پیش بینی می‌شود که بازار eSSD با نرخ رشد متوسط سالانه (CAGR) از 47.9 درصد (در واحد گیگابایت) افزایش یافته و به سرعت جایگزین HDD می‌شود.

 

انواع ذخیره ساز

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *